Riese – pamięci ofiar – relacja

Trzeciego sierpnia w miejscowości Ludwikowice Kłodzkie koło Nowej Rudy w woj. Dolnośląskim miało miejsce niezwykle ciekawe wydarzenie – widowisko Teatru Żywego „Riese – pamięci ofiar…”.

Jak zaznaczają organizatorzy – Stowarzyszenie „Riese” – „jest widowiskiem, które w swoim przekazie jest protestem, swoistym sprzeciwem przeciwko wojnie, produkcji broni, agresji zbrojnej i fizycznej, nieludzkiemu traktowaniu człowieka przez człowieka.” Celem widowiska było przedstawienie dramatu, który rozegrał się w Górach Sowich w czasie II wojny światowej. Zarówno publiczność, jak i osoby zaangażowane w projekt mogły obejrzany spektakl uznać za bardzo satysfakcjonujący. Widać było ogrom pracy włożony przez poszczególnych partnerów projektu i maksymalną chęć do realistycznego przybliżenia historii sprzed niemal 70 lat.

W znakomitej i bardzo rozbudowanej prezentacji udział wzięli Mieszkańcy Ludwikowic Kłodzkich i okolic, Grupa Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej Agencji Artystycznej „Retro-Pasje”, Grupa Rekonstrukcji Historycznych Festung Breslau, Federacja Rekonstrukcyjna „REKO”. Jednym z partnerów projektu było Stowarzyszenie Auschwitz Memento.