Warto zobaczyć
wpomnienie  rotmistrza dab pamieci
Wspomnienie o Rotmistrzu Ku czci Rotmistrza
Witolda Pileckiego

DSC00617Andrzej Pilecki, syn bohaterskiego rtm. Witolda Pileckiego, zdecydował się dołączyć do uczestników rajdu "Ucieczka z Auschwitz" zorganizowanego dla uczczenia 70. rocznicy słynnej ucieczki.

Organizatorem jest stowarzyszenie Auschwitz Memento, które na początku marca 2013 ogłosiło konkurs na uczestników rajdu historyczną trasą. Zwycięzcą został zespół "Forteca" ze Szczyrku, grający patriotycznego rocka. Pan Andrzej zareagował z entuzjazmem na pomysł uczczenia tej rocznicy w taki sposób i zapowiedział, że dołączy do uczestników, by w ten symboliczny sposób oddać hołd swojemu Ojcu oraz jego towarzyszom Janowi Redzejowi i Edwardowi Ciesielskiemu. Jeśli organizatorom dopisze szczęście, być może uda się odnaleźć potomków ludzi, którzy pomogli uciekinierom. - Poszukujemy szczególnie rodziny Kazimierza Buczka z Alwerni, który przeprowadził uciekierów przez granicę między III Rzeszą a Generalną Gubernią, rodziny Piotra Mazurkiewicza z Tyńca oraz rodziny Oborów z Bochni, którzy udzielili im schronienia – mówi Paulina Wądrzyk, prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento.

 

Zespół Forteca w czasie rajdu będzie szukał inspiracji do swojej twórczości. Zwycięzcy konkursu wyruszą 26 kwietnia w godzinach wieczornych spod bramy "Arbeit macht frei" by pieszo przejść na przełaj ponad 130 km z Oświęcimia do Bochni i Nowego Wiśnicza. Czekają ich między innymi przeprawa przez Wisłę, nocne przemarsze, noclegi pod gołym niebem. Codzienne realcje z ucieczki będzie można znaleźć na stronie www.projektpilecki.pl. Powstanie także krótki film dokumentalny, którego premiera planowana jest na czerwiec. – W ten sposób chcemy oddać hołd bohaterom, którzy zbiegli z obozu nie dlatego, by ratować własne życie, ale przede wszystkim dlatego, by poinformować wolny świat o niemieckich zbrodniach w KL Auschwitz i by walczyć o wolną Polskę – podkreśla Bogdan Wasztyl, koordynator projektu.

 

Stowarzyszenie Auschwitz Memento cały czas prowadzi zbiórkę pieniędzy na pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i śmierci Witolda Pileckiego (www.projektpilecki.pl). Obraz ten ma być gotowy w przyszłym roku. Realizatorzy przygotują również wersję z angielskimi napisami. Film będzie przekazany nadawcom telewizyjnym oraz w całości udostępniony w Internecie. – Zebraliśmy dotychczas ponad 42 tysiące złotych. Potrzeba jeszcze 170 tysięcy. Uczcijmy 70. rocznicę ucieczki rotmistrza Pileckiego z KL Auschwitz wpłacając na konto filmu 70 złotych – apeluje Paulina Wądrzyk.

 

NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
Do dnia 14 września w ramach zbiórki publicznej wpłyneło:
151 236,76 zŁ
Po zakończeniu zbiórki do dnia 4 listopada na konto wpłyneło:
 26 724, 20 zł
 
Filmy oferowane przez
 Logo Stowarzyszenie AM kolor
są dostępne w sklepie: 

Oficjalne utwory akcji "Projekt: Pilecki"

"Ochotnik" FORTECA

"Projekt: Pilecki" objął patronatem płytę "Rotmistrz"

 "Rotmistrz Witold Pilecki" Cold Calculated

  "Zabrali mi Ciebie Tato" Joined

  "Nie byli obojetni" Joined

 

Zobacz zwiastun filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego"

 
 
 
 
 
 
 
Więciej o filmie znajdziesz tutaj:
 
 

 Patronat nad akcją

logo wMeritum png

Kontakt

STOWARZYSZENIE
AUSCHWITZ MEMENTO

Ul. Partyzantów 1, 32-600 Oświęcim
Tel.: 503-078-357, 508-099-030

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Adres dodatkowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

strona www: http://auschwitzmemento.pl

media o nas

Decyzja Ministra Administracji
i Cyfryzacji 

zgoda na zbiorke p1zgoda na zbiorke p2

Sprawozdanie ze zbiórki

sprawozdanie ze zbiorki projekt pilecki

Czytelnicy komiksu historycznego "Jan Hardy"
NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
przekazali 222 cegiełek na kwotę:
444 ZŁ

dizpiasnicasistrzyczkazjs

 

© 2012 AuschwitzMemento