Warto zobaczyć
wpomnienie  rotmistrza dab pamieci
Wspomnienie o Rotmistrzu Ku czci Rotmistrza
Witolda Pileckiego

IMG 0565http://www.whr.muzhp.pl/zaglosuj - pod tym adresem mogą Państwo wspomóc akcję społeczną "Projekt: Pilecki",  która sfinansowała film o Witoldzie Pileckim i rozpowszechniła wiedzę o jednym z największych bohaterów Polski. Głosowanie do 20 maja

 

Akcja społeczna "Projekt: Pilecki" oświęcimskiego stowarzyszenia Auschwitz Memento została nominowana do nagrody w kategorii "Edukacja i Multimedia" w prestiżowym konkursie "Historyczne Wydarzenie Roku 2014", którego organizatorem jest Muzeum Historii Polski w Warszawie. To spory sukces, gdyż w I etapie jury wybierało spośród niemal 200 innych inicjatyw.

O zwycięstwie zdecydują internauci. By wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę http://whr.muzhp.pl/zaglosuj.html. Głosowanie trwa do 20 maja.  

Warto podkreślić, że w gronie 15 finalistów konkurujących w trzech kategoriach Projekt: Pilecki jest jedyną inicjatywą społeczną. Pozostałe były realizowane przez duże instytucje dysponujące sporymi budżetami i zajmujące się historią zawodowo (m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Narodowe, Muzeum Powstań Śląskich, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Polskie Radio).

- Projekt: Pilecki to splot różnorodnych działań społecznych, edukacyjnych, promocyjnych i twórczych promujących postać rotmistrza Witolda Pileckiego, których zwieńczeniem jest wyprodukowany przez nas fabularyzowany film dokumentalny „Pilecki”. Realizację filmu poprzedziła społeczna zbiórka pieniędzy – mówi Paulina Wądrzyk, prezes Stowarzyszenia.

O akcji społecznej Stowarzyszenia Auschwitz Memento pisały polskie i światowe media. W ciągu 2,5 roku ukazało się niemal tysiąc materiałów dziennikarskich. Portal www.projektpilecki.pl odwiedziło ponad 100 tysięcy osób, a profile społecznościowe administrowane przez Stowarzyszenie zyskały niemal 80 tysięcy fanów. W 2013 roku w rocznicę ucieczki Pileckiego z Auschwitz trasą ucieczki przeszli muzycy rockowego zespołu Forteca. Powstał film dokumentalny „Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego” (można go wciąż oglądać w TVP i TV Republika) oraz utwór „Ochotnik” (ponad 170 tysięcy wyświetleń na serwisie YouTube).1 marca 2014 roku miała premierę monograficzna płyta Fortecy „Rotmistrz” wydana w ramach akcji Projekt: Pilecki. Utwory poświęcone rotmistrzowi nagrały również dwa oświęcimskie zespoły Joined i Cold Calculated.

W maju ubiegłego roku rozpoczęły się zdjęcia do filmu, które były realizowane m.in. w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Łopusznej, Nowym Wiśniczu, Nawojowej Górze, Oświęcimiu, Jawiszowicach, Brzezince i w San Giogio we Włoszech. Do prac nad filmem pozyskano wielu zawodowych aktorów z Warszawy, Krakowa, Poznania, ale też licznych partnerów społecznych: Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg 2. w Nowym Jorku, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Krakowska Szkoła Filmowa, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Grupa Teatralna „Czwarta Ściana" z Jawiszowic, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 21. Bayerische Infanterie Regiment 17. Infanterie Division z Nowego Targu, Grupa Rekonstrukcji Historycznych Batalion Obrony Narodowej „Oświęcim" z Bielan, Stajnia Terenowo-Rajdowa Nawojowa Góra k/Krakowa, zespół FORTECA. Co jednak najważniejsze niemal we wszystkich działaniach towarzyszyli realizatorom przedstawiciele rodziny Witolda Pileckiego (syn, wnuki, prawnuki), doceniając społeczny, obywatelski wymiar przedsięwzięcia (film został w całości sfinansowany przez internautów).

Film „Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego będzie miał swą kinową premierę we wrześniu br. w 75. rocznicę deportacji Witolda Pileckiego do KL Auschwitz. W filmie wystąpili wybitni aktorzy młodego pokolenia: Marcin Kwaśny jako Witold Pilecki i Piotr Głowacki jako Tomasz Serafiński.

NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
Do dnia 14 września w ramach zbiórki publicznej wpłyneło:
151 236,76 zŁ
Po zakończeniu zbiórki do dnia 4 listopada na konto wpłyneło:
 26 724, 20 zł
 
Filmy oferowane przez
 Logo Stowarzyszenie AM kolor
są dostępne w sklepie: 

Oficjalne utwory akcji "Projekt: Pilecki"

"Ochotnik" FORTECA

"Projekt: Pilecki" objął patronatem płytę "Rotmistrz"

 "Rotmistrz Witold Pilecki" Cold Calculated

  "Zabrali mi Ciebie Tato" Joined

  "Nie byli obojetni" Joined

 

Zobacz zwiastun filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego"

 
 
 
 
 
 
 
Więciej o filmie znajdziesz tutaj:
 
 

 Patronat nad akcją

logo wMeritum png

Kontakt

STOWARZYSZENIE
AUSCHWITZ MEMENTO

Ul. Partyzantów 1, 32-600 Oświęcim
Tel.: 503-078-357, 508-099-030

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Adres dodatkowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

strona www: http://auschwitzmemento.pl

media o nas

Decyzja Ministra Administracji
i Cyfryzacji 

zgoda na zbiorke p1zgoda na zbiorke p2

Sprawozdanie ze zbiórki

sprawozdanie ze zbiorki projekt pilecki

Czytelnicy komiksu historycznego "Jan Hardy"
NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
przekazali 222 cegiełek na kwotę:
444 ZŁ

dizpiasnicasistrzyczkazjs

 

© 2012 AuschwitzMemento