Spis treści

W czasie już półrocznej akcji zbiórki otrzymaliśmy poparcie wielu znakomitości życia publicznego oraz instytucji.

Zapraszamy do przeglądu wraz z krótkim opisem okoliczności w jakich doszło do współpracy.


 "Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg 2. w Nowym Jorku" odpowiedziało na apel producenta Bogdana Wasztyla o wsparcie produkcji fabularyzowanego filmu dokumentalnego "Pilecki" i hojnie wspomogło budżet produkcji. Organizacji przyznaliśmy tytuł GŁÓWNEGO PARTNERA  akcji "Projekt: Pilecki". Bardzo dziękujemy za to wsparcie. Dzięki temu realizacja filmu nie będzie zagrożona.

Logo SWAP color

 Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) to  najstarsza w świecie niezależna, samopomocowa organizacja byłych polskich żołnierzy działająca nieprzerwanie od 1921 roku. Kwatera główna znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie w należącym do Okręgu 2. SWAP "Domu Weterana Polskiego" przy 119 East 15th Street. Mieści się tu również organizacyjne archiwum i powstałe w 1996 roku Muzeum Tradycji Oręża Polskiego. Więcej na temat stowarzyszenia, jego historii i działaniach można przeczytać na stronie internetowej www.pava-swap.org. 

 

 


 

Lech Makowiecki

picture-222

Pan Lech sam skontaktował się ze stowarzyszeniem i udostępnił całkowicie za darmo swój utwór o rotmistrzu Pileckim! Jesteśmy bardzo poruszeni!

 Krótki biogram artysty:

Lech Makowiecki, ur. 04.06.1954r w Rypinie (obecnie Honorowy Obywatel tego miasta), zam. w Gdyni, ojciec Tomka i Kasi.

Z wykształcenia mgr inż mechanik (Instytut Okrętowy PG), z natury romantyk (nagrał 16 wierszy Adama Mickiewicza ze swoja muzyką), z zamiłowania piosenkarz, muzyk, songwriter, scenarzysta; współwłaściel Autorskiej Agencji Art. ZAYAZD s.c. (wspólnie z żoną, Bożeną, piosenkarką). Niegdyś lider grupy studenckiej "Babsztyl", obecnie w zespole folk-rockowym "Zayazd", programowo grającym muzykę opartą na polskiej tradycji i wartościach (benefis "Zayazdu" z okazji 25-lecia istnienia zespołu odbył się na ubiegłorocznym Pikniku Country w Mrągowie). 
L.M. ma na koncie liczne recitale TV, koncerty w kraju i za granicami, wydane 3 płyty analogowe i 7 CD (jedna z nich rozeszła się w nakładzie 230tys egz.!). Laureat wielu konkursów i festiwali folk i country w kraju i za granicami. Dwie ostatnie płyty: "Katyń 1940" (premierowe ballady wojenne) i "Patriotyzm" (pieśni o Wolności i Prawdzie) - oprócz nagród za poszczególne songi - cieszą się również ogromną popularnością na muzycznych portalach (np. You Tube); w/w utwory biją rekordy ilości odwiedzin młodych internautów. 
Ostatni krążek – „Obudź się Polsko”, będący kontynuacją dwóch poprzednich – właśnie pojawił się w sprzedaży. 
Lech Makowiecki nie powiedział jeszcze ostatniego słowa; wygrał konkurs Agencji Filmowej TVP na scenariusz fabularnego filmu wojennego (i serialu tv), kończy powieść o wysiedleniach Polaków przez Niemców w czasie II wojny światowej i planuje kolejne albumy płytowe i przedsięwzięcia ukazujące w sposób przebojowy najnowszą (ballady solidarnościowo-wolnościowe) i najstarszą (musical "Grunwald") historię Polski. Jego edukacyjno-rozrywkowa misja znajduje coraz szerszy krąg odbiorców, a szczerość przekazu i doskonały warsztat twórcy pozwalają mu docierać do najdalszych zakamarków duszy słuchaczy, wywołując u nich skrajne emocje - od łez po euforię...
Więcej informacji na www.zayazd.pl

 

 Polscy parlamentarzyści


phoca thumb l i20wwwgJako pierwsza odpisała pani poseł Jadwiga Wiśniewska, z okręgu częstochowskiego. Podkreśliła, że jest zaszczycona, iż może propagować tak szczytną ideę. Poparła nas propagandowo - umieściła link o naszej akcji na swojej stronie internetowej, ale co również niezwykle budujące - poparła nas również finansowo. Co ważne Jadwidze Wiśniewskiej nie jest obojętna polityka historyczna - poparła więc swoim autorytetem konkurs katyński - dla zainteresowanych link.

 
 

images

Do grona popierających ideę parlamentarzystów dołączył również Marek Martynowski, senator ziemi płockiej.  Obiecał również wesprzeć projekt poprzez opowiedzenie o nim podczas spotkania autorskiego z Tadeuszem Płużańskim 7 grudnia. Więcej o spotkaniu oraz jego zaangażowaniu w projekt tutaj.

 

 

Na nasz apel odpowiedział również poseł białostocki Robert Tyszkiewicz. Propaguje akcję na swoim profilu Facebookowym oraz również obiecał wpłatę na cel akcji. 

197233 171427662906265 3187022 n

 

 

 

 

 

 krzakala

Na apel odpowiedział również poseł ziemi rybnickiej Marek Krząkała, który podkreślił, iż postać Pilekciego jest mu bardzo bliska ze względu na ideału, które wyznaje. Obiecał jednocześnie pomóc w sprawie zbiórki, zaznaczając, że będzie w niedługim czasie widział sie z odtwórcą główniej roli w spektaklu telewizyjnym "Śmierć rotmistrza Pileckiego" Markiem Proboszem, któremu przekaże informacje o wydarzeniu. 

 

 

Listlarge-212 z poparciem, motywujący nas do działania przesłała posłanka z Sosnowca Ewa Malik. Posłanka zapowiedziała  w mailu działania promocyjne w swoim regionie, a także podkreśliła swoją działalność na rzecz pamięci o polskich bohaterach wojennych. 

Poniżej przytaczamy fragment maila od pani poseł:

Od dwóch lat mam przyjemność brać zaszczytny udział we współorganizowaniu na terenie Zagłębia Dąbrowskiego uroczystości, która upamiętnia rocznicę urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego.
13 maja 2013 roku kolejny raz ulicami Sosnowca przejdzie już III Zagłębiowski Marsz Rotmistrza Pileckiego, na który zaproszenie kierowane jest do całej społeczności Zagłębia, a w szczególności do młodzieży szkół zagłębiowskich. Z dumą donoszę także, iż w listopadzie br. nadano nowemu rondu w Sosnowcu nazwę: Rondo Żołnierzy Wyklętych. To doniosłe dowody naszej obywatelskiej aktywności i odpowiedzialności za utrwalenie pamięci o bohaterskich Polakach.
Z tym większą radością wezmę udział w propagowaniu Państwa chwalebnej inicjatywy na swojej stronie internetowej oraz wykorzystując możliwości zamieszczenia Państwa apelu w formie ogłoszeń. 
Zachęcam jednocześnie wszystkich sympatyków historii Polski, zafascynowanych historią żołnierzy wyklętych o wzięcie udziału w zbiórce publicznej środków na dokumentowanie tej, tak chwalebnej i pięknej karty dziejów Polski. 
Uważam Państwa działania za niezwykle ważne, szlachetne i odpowiedzialne, ze wszech miar godne polecenia i poparcia przez wszystkich Polaków.

Kolejnym parlamentarzystą, który dołączył do darczyńców jest pan poseł Dariusz Piontkowski.

 

302Napisał on do nas list popierający naszą akcję oraz dołączył do listu potwierdzenie przelewu na 300 złotych. Poniżej publikujemy ten list. Serdecznie dziękujemy Panu Piontkowskiemu za te słowa oraz za darowiznę!

Witam serdecznie dziękuję za tak piękną inicjatywę. Mam nadzieję, że Wasza wytrwałość zaowocuje w końcu finalną produkcją. Wiem, że bez wsparcia władz publicznych będzie to trudne. Dlatego też dołączam do grona ofiarodawców, przekazując pierwszą wpłatę. Postaram się za jakiś czas przekazać kolejne środki na realizację projektu. Mam nadzieję, że dojdzie kiedyś do zmiany władzy na taką, która będzie rozumiała potrzebę wspierania, a wręcz inicjowania produkcji historycznych o polskich bohaterach narodowych i prowadzenia polityki historycznej zgodnej z polskim interesem narodowym.

Życzę powodzenia i wytrwałości Z poważaniem Dariusz Piontkowski poseł na Sejm RP Struktury PiS w Warszawie-Błonie

 Znajdujący się w Warszawie - Błoniach oddział Prawa i Sprawiedliwości, wychodząc na przeciw prowadzonej przez stowarzyszenie akcji "Projekt Pilecki" oferuje na terenie powiatu warszawsko-zachodniego promocję w postaci:- zamieszczenia baneru informacyjnego o projekcie, str www.pisblonie.pl 

 - napisanie krótkich notek w kwartalniku Twoje pismo oraz w pismach z którym współpracują

 - dodatkowo rozwiesi materiały promocyjne w Błoniu jak również w okolicznych miejscowościach Ożarów Maz., Łomianki, Babice Stare.

- rozdadzą 500 ulotek związanych z promocją naszej akcji. 

Bardzo dziękujemy za kolejną inicjatywę obywatelską. Bardzo to buduje członków stowaszyszenia, którzy zaangażowali się w akcję "Projekt: Pilecki", gdyż czują, że inicjatywa jest ważna na skalę ogólnopolską.

 


 

 Tadeusz M. Płużański

 

Na zaproszenie stowarzyszenia Auschwitz Memento i partnerów - Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu oraz  Koła Naukowego Myśli Społeczno - Politycznej działającego w Państwowej Wyższej Szkołe Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego także w tym mieście -  przybył Tadeusz M. Płużański, dziennikarz, autor głośnej książki "Bestie". Gościł przez dwa dni - 26 - 27 listopada, dwukrotnie występując przed oświęcimską publicznością - w Auli św. Wawrzyńca biblioteki miejskiej oraz dzień później przed studentami PWSZ (obie relacje video ze spotkania już niedługo!).

To co jednak najważniejsze dziennikarz poparł akcję "Projekt: Pilecki", obiecując osobiste zaangażowanie w promowanie idei!
 


 

 

Jacek Marian Pawłowicz

JACEK W PRACY

Kolejna osoba, po dr Adamie Cyrze i Tadeuszu M. Płużańskim, związana ze środowiskiem naukowym będzie pełnić funkcję eksperta - konsultanta przy realizacji filmu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który powstanie w ramach akcji "Projekt: Pilecki". 


Jacek Marian Pawłowicz jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, kierownikiem referatu edukacji historycznej w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

Specjalizuje się w najnowszej historii Polski, napisał m.in. Chwała bohaterom (2003), Nieznane świadectwa (2005), Płockie milenium (2006), Ludzie płockiej bezpieki (2007), Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948 (książka zdobyła tytuł Ksiązki Historycznej Roku 2009), Generał Leopold Okulicki 1898-1946 (wspólnie z J. Kurtyką, 2010).

07032008

W PRL-u działacz opozycji antykomunistycznej, w 1979 roku aresztowany i  skazany wyrokiem Sądu dla Nieletnich za próbę wysadzenia w powietrze trybuny 1-majowej; w 1982 r. współtwórca „Samodzielnej Oficyny Wydawniczej „SOWA”; redaktor i drukarz licznych wydawnictw podziemnych, współpracownik RWE, współorganizator Płockiej Rady "S" i Międzyzakładowego KO „S” Regionu Płockiego; uczestnik głodówek w obronie więźniów politycznych w Głogowcu i we Wrocławiu; wielokrotnie zatrzymywany (1983 r. przez kilka miesięcy przetrzymywany w areszcie na Rakowieckiej w Warszawie), poddawany rewizjom, przesłuchiwany, skazywany przez Kolegium ds. Wykroczeń na karę grzywny.

 


 

 fabryka-historii.pl

 

Pan Michał Młotek ofiarował naszej akcji baner, który można (i trzeba!) umieszczać na stronach www, blogach oraz oczywiście na facebook.

Autor redaguje blog historyczny www.fabryka-historii.pl, jeden ze 100 najpopularniejszych polskich blogów w konkursie "Blog Roku".Profil na fb: http://www.facebook.com/pages/fabryka-historiipl/194301603913672

 

Tutaj znakomity tekst blogera - http://fabryka-historii.pl/dyskusje/jestesmy-mu-to-winni/ 

Co jednak najważniejsze - akcja będzie promowana wśród wielu innych historycznych blogerów. Za to szczególne dzięki panie Michale!

Dziękujemy Panu Michałowi i jeszcze raz apelujemy do Was o promocję akcji poprzez umieszczanie tego banera na profilach i stronach www oraz o wpłaty pieniężne na konto: STOWARZYSZENIE AuschwitzMemento
Ul. Partyzantów 1, 
32-600 Oświęcim
Bank Spółdzielczy o/Oświęcim
31 8110 1023 2003 0300 3381 0002

 


 

Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fildorfa "Nila" włącza się w akcję "Projekt: Pilecki"

 

pilecki mNiedawno wyremontowane niemałymi środkami finansowymi Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fildorfa "Nila" pokazuje, iż jest otwarte na współprace z organizacjami pozarządowymi. Cieszy to zwłaszcza w kontekście prowadzonej przez stowarzyszenie Auschwitz Memento ogólnopolskiej akcji "Projekt: Pilecki", której poparcie udzielili muzealnicy.


 

 Na stronie internetowej Muzeum czytamy:

Projekt: Pilecki - pomóżmy w realizacji filmu o bohaterskim Rotmistrzu!
 

Od kilku lat Stowarzyszenie Auschwitz Memento, które zrealizowało już pięć filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, starało się pozyskać publiczne pieniądze na produkcję pełnometrażowego, fabularyzowanego filmu dokumentalnego o Witoldzie Pileckim. Niestety, zabiegi te okazały się bezskuteczne. W związku z tym, licząc na aktywność i hojność społeczeństwa obywatelskiego, zainicjowano "Projekt: Pilecki", którego celem jest zebranie odpowiednich funduszy na realizację filmu. Czy to się uda - zależy od nas.

Wpłat można dokonywać na konto: Stowarzyszenie AuschwitzMemento, ul. Partyzantów 1, 32-600 Oświęcim, Bank Spółdzielczy o/Oświęcim 31 8110 1023 2003 0300 3381 0002.

Szczegóły: www.projektpilecki.pl

To naprawdę duży zastrzyk energii dla organizatorów akcji. Obecność takiej instytucji jest niewątpliwie nobilitująca. 

 


 

Zuzanna Kurtyka

 

zuzannakZuzanna Kurtyka, znana działaczka społeczna i publicystka, wdowa po ofierze katastrofy smoleńskiej Prezesie Instytutu Pamięci Narodowej dr. hab. Januszu Kurtyce popiera naszą akcję publicznej zbiórki na film o bohaterze narodowym Witoldzie Pileckim. Zobacz wideo!


 

 

Wykorzystano zdjęcie ze strony internetowej www.rp.pl 

 

 

NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
Do dnia 14 września w ramach zbiórki publicznej wpłyneło:
151 236,76 zŁ
Po zakończeniu zbiórki do dnia 4 listopada na konto wpłyneło:
 26 724, 20 zł
 
Filmy oferowane przez
 Logo Stowarzyszenie AM kolor
są dostępne w sklepie: 

Oficjalne utwory akcji "Projekt: Pilecki"

"Ochotnik" FORTECA

"Projekt: Pilecki" objął patronatem płytę "Rotmistrz"

 "Rotmistrz Witold Pilecki" Cold Calculated

  "Zabrali mi Ciebie Tato" Joined

  "Nie byli obojetni" Joined

 

Zobacz zwiastun filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego"

 
 
 
 
 
 
 
Więciej o filmie znajdziesz tutaj:
 
 

 Patronat nad akcją

logo wMeritum png

Kontakt

STOWARZYSZENIE
AUSCHWITZ MEMENTO

Ul. Partyzantów 1, 32-600 Oświęcim
Tel.: 503-078-357, 508-099-030

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Adres dodatkowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

strona www: http://auschwitzmemento.pl

media o nas

Decyzja Ministra Administracji
i Cyfryzacji 

zgoda na zbiorke p1zgoda na zbiorke p2

Sprawozdanie ze zbiórki

sprawozdanie ze zbiorki projekt pilecki

Czytelnicy komiksu historycznego "Jan Hardy"
NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
przekazali 222 cegiełek na kwotę:
444 ZŁ

dizpiasnicasistrzyczkazjs

 

© 2012 AuschwitzMemento