W dniu 13 października odbyła się premiera filmu Dariusza Walusiaka "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego". W premierze udział wzieło wielu znakomitych goście z Zofią Optułowicz-Pilecką, Andrzejem Pileckim i Krzysztofem Kosiorem na czele. O tym wydarzeniu pisaliśmy w tym miejscu.

Poniżej przedstawiamy relację filmową z tego wydarzenia:

 

 

Fotogaleria z tego wydarzenia którą zamieściliśmy na facebooku.

Lokalny portal z Bochni również zamieścił relację bogato zdobioną zdjęciami.

Polska Agencja Prasowa przygotowała depeszę z tego wydarzenia:

 

W Bochni odbyła się w niedzielę premiera filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego". To opowieść o ucieczce z obozu Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego oraz jego towarzyszy i o wędrówce ich śladami, w którą 70 lat później wyruszyli muzycy zespołu Forteca.

Wyprawa śladami uciekinierów z KL Auschwitz: Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego odbył się wiosną tego roku. Muzycy rockowego zespołu Forteca przeszli sto kilkadziesiąt kilometrów. Starali się jak najdokładniej odtworzyć trasę ucieczki, sięgając do "Raportu" Witolda Pileckiego i wspomnień Edwarda Ciesielskiego. Nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem.

Po drodze spotkali się z synem rotmistrza Andrzejem Pileckim i odnaleźli potomków ludzi, którzy siedemdziesiąt lat wcześniej pomagali uciekinierom. - Nie zrobiliśmy niczego wielkiego. Najważniejsza jest historia rotmistrza i pamięć o nim. Ten film udało się zrobić 70 lat po ucieczce, to strasznie późno, ale lepiej późno niż wcale - mówił w niedzielę wokalista Fortecy, Maksymilian Migo. Przywołał słowa Andrzeja Pileckiego, który powiedział kiedyś, że na jego ojca wydano dwa wyroki śmierci: jeden wykonany na Mokotowie, drugi na pamięć o nim. - Ten drugi się nie udał, skoro wszyscy tu jesteśmy - dodał Migo.

Jednym z efektów wyprawy jest utwór o rotmistrzu "Ochotnik", który został wykorzystany w filmie. W marcu 2014 r. ukaże się płyta zespołu Forteca poświęcona Witoldowi Pileckiemu.

To się czuje sercem

Syn Witolda Pileckiego, Andrzej Pilecki mówił, że chciał w latach 90. zorganizować w ramach PTTK rajd śladami ucieczki ojca, ale pomysł ten nie został zrealizowany. - I dobrze, bo młodzi ludzie z zespołu Forteca zrobili to lepiej. Jako listonosze (muzycy wykonują taki zawód - PAP) potrafią dotrzeć do ludzi, znaleźli wnuków i prawnuków tych, którzy pomagali - mówił Andrzej Pilecki. - Oni grają piękną muzykę, ja takiej muzyki specjalnie nie kochałem, ale przez emanację patriotycznych i romantycznych wartości oni docierają do ludzi. To się czuje sercem - dodał.

- Film jest kierowany do młodego widza, do ludzi, którzy mogą nie znać postaci rotmistrza Pileckiego, ale dzięki temu, że słuchają muzyki rockowej, mają szansę go poznać - powiedział reżyser filmu Dariusz Walusiak. - Mieliśmy wrażenie, że obcujemy z historią. Ta historia działa się po 70 latach również na naszych oczach, zapisywaliśmy ją, odnajdując potomków tych, którzy pomagali uciekinierom. Ponieważ film ma być interesujący dla młodego pokolenia, jest dość dynamiczny - mówił producent filmu Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Auschwitz Memento. Jak zapowiedział, film będzie udostępniany zainteresowanym nim stacjom telewizyjnym, ma być też w internecie, a jesienią przyszłego roku planowana jest premiera pełnometrażowego fabularyzowanego dokumentu o Pileckim.

Po premierze w hali widowiskowej w Bochni odbył się koncert Fortecy i Tadka Polkowskiego.

Witold Pilecki i Forteca

Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z obozu wraz z dwoma współwięźniami związanymi z ruchem oporu w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Za pośrednictwem Komendy Głównej AK jego raporty dotarły do Londynu, ale alianci nie zniszczyli nawet szlaków kolejowych wiodących do obozu. Pilecki walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Zespół rockowy Forteca wywodzi się z podbielskiego Szczyrku. Na co dzień muzycy są listonoszami. W twórczości wykorzystują m.in. poezję Tadeusza Gajcego, Władysława Broniewskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Oświęcimskie Stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię.

 

NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
Do dnia 14 września w ramach zbiórki publicznej wpłyneło:
151 236,76 zŁ
Po zakończeniu zbiórki do dnia 4 listopada na konto wpłyneło:
 26 724, 20 zł
 
Filmy oferowane przez
 Logo Stowarzyszenie AM kolor
są dostępne w sklepie: 

Oficjalne utwory akcji "Projekt: Pilecki"

"Ochotnik" FORTECA

"Projekt: Pilecki" objął patronatem płytę "Rotmistrz"

 "Rotmistrz Witold Pilecki" Cold Calculated

  "Zabrali mi Ciebie Tato" Joined

  "Nie byli obojetni" Joined

 

Zobacz zwiastun filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego"

 
 
 
 
 
 
 
Więciej o filmie znajdziesz tutaj:
 
 

 Patronat nad akcją

logo wMeritum png

Kontakt

STOWARZYSZENIE
AUSCHWITZ MEMENTO

Ul. Partyzantów 1, 32-600 Oświęcim
Tel.: 503-078-357, 508-099-030

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Adres dodatkowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

strona www: http://auschwitzmemento.pl

media o nas

Decyzja Ministra Administracji
i Cyfryzacji 

zgoda na zbiorke p1zgoda na zbiorke p2

Sprawozdanie ze zbiórki

sprawozdanie ze zbiorki projekt pilecki

Czytelnicy komiksu historycznego "Jan Hardy"
NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
przekazali 222 cegiełek na kwotę:
444 ZŁ

dizpiasnicasistrzyczkazjs

 

© 2012 AuschwitzMemento