Warto zobaczyć
wpomnienie  rotmistrza dab pamieci
Wspomnienie o Rotmistrzu Ku czci Rotmistrza
Witolda Pileckiego

Stowarzyszenie Auschwitz Memento zaprasza na uroczysty pokaz filmu „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla. Pokaz jest zorganizowany dla uczczenia piątej rocznicy powstania stowarzyszenia. Odbędzie się w Sali widowiskowej Oświęcimskiego Centrum Kultury przy ulicy Śniadeckiego 24 w czwartek 16 października o 18.00. Po pokazie spotkanie z twórcami filmu. Wstęp wolny.

Organizacja powstała na początku 2009 roku i od samego początku na cel postawiła sobie upamiętnienie trudnej XX-wiecznej historii widzianej często z perspektywy lokalnej. Do tej pory powstało siedem filmów: „Siostrzyczka”, „Listonosz”, „Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy”, „Życie jest śpiywką”, „Duma i zdrada”, „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” i wspomniany „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”. Ponad to wolontariusze zebrali ponad 100 relacji od żyjących świadków historii. Przez ostatnie 2 lata stowarzyszenie prowadziło akcję „Projekt: Pilecki”, która miała na celu pozyskanie środków na realizację pełnometrażowego filmu dokumentalnego o rtm. Witoldzie Pileckim. Zakończyła się ona sukcesem i film „Pilecki” będzie miał premierę 27 lutego 2015 w Polsce i Wielkiej Brytanii. Będzie wyświetlany w regularnej dystrybucji kinowej.

IMG 3586

 

 

„Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” to niezwykły pełnometrażowy fabularyzowany dokument opowiadający o żołnierzach oddziału Armii Krajowej „Sosienki”, który działał w pobliżu niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Dowódcą oddziału był porucznik Jan Wawrzyczek ps. "Danuta", "Marusza". Partyzanci z „Sosienek” nastawieni byli przede wszystkim na pomoc więźniom obozu, dostarczanie im żywności i lekarstw, pozyskiwanie informacji na temat sytuacji w obozie KL Auschwitz oraz - po zniesieniu odpowiedzialności zbiorowej przez komendanturę obozową - organizowanie ucieczek. Według ostrożnych szacunków przynajmniej co trzecia udana ucieczka z obozu była dziełem „Sosienek”.

Wśród uratowanych więźniów byli Polacy, Żydzi, Jugosłowianie, jeńcy sowieccy. „Sosienki” współpracowały z bliźniaczym oddziałem AK „Garbnik” stacjonującym w okolicach Wielkiej Puszczy oraz z ruchem oporu wewnątrz obozu. Część uratowanych więźniów przyłączyła się do partyzantów z "Garbnika" i walczyła do końca wojny z Niemcami. Partyzanci działali brawurowo, często przebrani za esesmanów. Po wojnie prześladowani i odarci z zasług przez władze komunistyczne, skazani zostali na zapomnienie.

Sporo miejsca w filmie poświęcono wysiedleniom mieszkańców Oświęcimia i okolic w czasie wojny.

W realizację filmu zaangażowano Grupę teatralną „Czwarta Ściana” z Jawiszowic, Grupę rekonstrukcji historycznych „Batalion Obrony Narodowej „Oświęcim”” z Bielan i Grupę rekonstrukcji historycznych „17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment” z Nowego Targu. Piosenkę „Nie byli obojętni” skomponowała oświęcimska grupa „Joined” do tekstu Mirosława Krzyszkowskiego.

Film posiada stronę internetową, gdzie jednocześnie zamieszczono wiele nigdy niepublikowanych materiałów na temat oddziału AK „Sosienki”:

www.sosienki.auschwitzmemento.pl

Fragment filmu:

 

 Piosenka „Nie byli obojętni” zespołu „Joined”:

 

O innych projektach można przeczytać na stronach:

www.auschwitzmemento.pl

www.projektpilecki.pl

www.projektpilecki.pl/film

 

 

 

NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
Do dnia 14 września w ramach zbiórki publicznej wpłyneło:
151 236,76 zŁ
Po zakończeniu zbiórki do dnia 4 listopada na konto wpłyneło:
 26 724, 20 zł
 
Filmy oferowane przez
 Logo Stowarzyszenie AM kolor
są dostępne w sklepie: 

Oficjalne utwory akcji "Projekt: Pilecki"

"Ochotnik" FORTECA

"Projekt: Pilecki" objął patronatem płytę "Rotmistrz"

 "Rotmistrz Witold Pilecki" Cold Calculated

  "Zabrali mi Ciebie Tato" Joined

  "Nie byli obojetni" Joined

 

Zobacz zwiastun filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego"

 
 
 
 
 
 
 
Więciej o filmie znajdziesz tutaj:
 
 

 Patronat nad akcją

logo wMeritum png

Kontakt

STOWARZYSZENIE
AUSCHWITZ MEMENTO

Ul. Partyzantów 1, 32-600 Oświęcim
Tel.: 503-078-357, 508-099-030

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Adres dodatkowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

strona www: http://auschwitzmemento.pl

media o nas

Decyzja Ministra Administracji
i Cyfryzacji 

zgoda na zbiorke p1zgoda na zbiorke p2

Sprawozdanie ze zbiórki

sprawozdanie ze zbiorki projekt pilecki

Czytelnicy komiksu historycznego "Jan Hardy"
NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
przekazali 222 cegiełek na kwotę:
444 ZŁ

dizpiasnicasistrzyczkazjs

 

© 2012 AuschwitzMemento