Warto zobaczyć
wpomnienie  rotmistrza dab pamieci
Wspomnienie o Rotmistrzu Ku czci Rotmistrza
Witolda Pileckiego

Pierwszego grudnia w Ośrodku Kultury w Brzeszczach odbyła się premiera filmu "Niezłomni. Pod drutami Auschwitz" autorstwa Mirosława Krzyszkowskiego oraz Bogdana Wasztyla. Dwa seanse obejrzało około 700 osób często z odległych miejscowości. Część chętnych nie weszła na salę z powodu braku miejsc. Jest to najlepszy dowód na to, że filmy historyczne są oczekiwane przez publiczność.

DSC07359

 

 

Przed godziną 17 w sali widowiskowej OK w Brzeszczach rozległy się pierwsze dźwięki utworu "Nie byli obojętni" w wykonaniu zespołu Joined. Został on napisany specjalnie dla tego filmu. Po jego zakończeniu reżyser filmu Bogdan Wasztyl przywitał zaproszonych gości oraz zapowiedział kolejny utwór "Zabrali mi Ciebie tato" poświęcony ofiarom terroru komunistycznego pochowanym na "Łączce" na warszawskich Powązkach. Wkrótce premiera tego utworu. 

DSC07353

Na pokaz przybyło kilkunastu świadków historii, którzy pojawili się w filmie. Wszyscy zostali przywitani przez grupę rekonstrukcyjną Batalion Obrony Narodowej  „Oświęcim”.

2

Film prezentuje historię oddziału AK "Sosienki". Dowódcą został porucznik Jan Wawrzyczek ps. "Danuta", "Marusza". Żołnierze Wawrzyczka nastawieni byli przede wszystkim na pomoc więźniom, dostarczanie im żywności i lekarstw, pozyskiwanie informacji na temat sytuacji w obozie KL Auschwitz oraz - po zniesieniu odpowiedzialności zbiorowej przez komendanturę obozową - pomoc w ucieczkach. Wszystkie ucieczki przy których pomagali udały się. Wśród uratowanych więźniów byli Polacy, Żydzi, Jugosłowianie, jeńcy sowieccy. „Sosienki” współpracowały z bliźniaczym oddziałem AK „Garbnik” stacjonującym w okolicach Wielkiej Puszczy oraz z ruchem oporu wewnątrz obozu. Część uratowanych więźniów przyłączyła się do partyzantów z "Garbnika" i walczyła do końca wojny z Niemcami. Partyzanci działali brawurowo, często przebrani za esesmanów. Po wojnie prześladowani i odarci z zasług przez władze komunistyczne.

Sporo miejsca w filmie autorzy poświęcają sytuacji w mieście Oświęcim tuż przed i w trakcie wojny. Miasteczko to bylo nazywane „oświęcimską Jerozolimą”. Zgodnie mieszkali tu Żydzi (było ich blisko 60% z 14 tysięcznej populacji) i Polacy. Żydowscy fabrykanci fundowali dzwony kościelne, a rabin zapraszał oświęcimskiego proboszcza na śluby swoich dzieci. To wszystko prysło w czasie wojny. Żydzi i Polacy zostali skazani na poniewierkę w wyniku wysiedleń, a Ci pierwsi dodatkowo doświadczyli „shoah”.

Dokument będzie można obejrzeć na pokazach i będzie wkrótce wydany na DVD. TVP Kraków wkrótce zaprezentuje film na swojej antenie. Portal "Wpolityce.pl" objął patronatem wydawnictwo na DVD.

Film powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Auschwitz Memento. Do filmu udało się zaangażować wiele osób i lokalnych instytucji. Pomocy udzieliły: Dział Naukowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Urząd Gminy Brzeszcze, Teatr Czwarta Ściana z Jawiszowic czy Towarzystwo Miłośnikow Bielan. Zaangażowano grupy rekonstrukcyjne: Batalion Obrony Narodowej „Oświęcim” z Bielan i Grupa Rekonstrukcji Historycznych „21. Bayerisches Infanterie Regiment 17. Infanterie Division” z Nowego Targu.

Środki na film pozyskano z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Województwa Małopolskiego „Filmoteka Małopolska”.

Polecamy rozmowę twórców filmu w programie „Region” w TVP Kraków.

Zespół "Joined" powstał 2 lata temu. Muzyka, jaką tworzą, to wypadkowa różnych gustów muzycznych jego członków. Przeważają ciężkie brzmienia gitarowe i mocna perkusja, z kolei melodyjny wokal i wiolonczela dodają całości klimatu. Sednem tworzenia ich muzyki jest wrażliwość artystyczna, którą przelali również angażując się w realizację filmu "Niezłomni. Pod drutami Auschwitz". Zespół tworzą: Łukasz "Kviatek" Kwiatkowski - wokal, Alicja "Alcia" Żak-Karkoszka - wiolonczela, Tomasz "Klayus" Klaja - gitara, Konrad "Karko" Karkoszka - gitara basowa, Wojtek "Kuakers" Lach - gitara , Wojtek "Voytas" Łakomy  - perkusja.

Film jest siódmym z kolei filmem wyprodukowanym przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Do tej pory m.in. widzowie mogli zobaczyć „Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy” o zbrodniach niemieckich na Pomorzu w latach 1939-40, „Duma i zdrada” o wyborach górali podhalańskich w czasie ostatniej wojny i „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” zrealizowanym w czasie 70 rocznicy ucieczki Pileckiego z KL Auschwitz. Stowarzyszenie prowadzi akcję „Projekt:Pilecki” będącą próbą pozyskania środków potrzebnych do realizacji pełnometrażowego filmu dokumentalnego o życiu Witolda Pileckiego.

NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
Do dnia 14 września w ramach zbiórki publicznej wpłyneło:
151 236,76 zŁ
Po zakończeniu zbiórki do dnia 4 listopada na konto wpłyneło:
 26 724, 20 zł
 
Filmy oferowane przez
 Logo Stowarzyszenie AM kolor
są dostępne w sklepie: 

Oficjalne utwory akcji "Projekt: Pilecki"

"Ochotnik" FORTECA

"Projekt: Pilecki" objął patronatem płytę "Rotmistrz"

 "Rotmistrz Witold Pilecki" Cold Calculated

  "Zabrali mi Ciebie Tato" Joined

  "Nie byli obojetni" Joined

 

Zobacz zwiastun filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego"

 
 
 
 
 
 
 
Więciej o filmie znajdziesz tutaj:
 
 

 Patronat nad akcją

logo wMeritum png

Kontakt

STOWARZYSZENIE
AUSCHWITZ MEMENTO

Ul. Partyzantów 1, 32-600 Oświęcim
Tel.: 503-078-357, 508-099-030

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Adres dodatkowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

strona www: http://auschwitzmemento.pl

media o nas

Decyzja Ministra Administracji
i Cyfryzacji 

zgoda na zbiorke p1zgoda na zbiorke p2

Sprawozdanie ze zbiórki

sprawozdanie ze zbiorki projekt pilecki

Czytelnicy komiksu historycznego "Jan Hardy"
NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
przekazali 222 cegiełek na kwotę:
444 ZŁ

dizpiasnicasistrzyczkazjs

 

© 2012 AuschwitzMemento