Warto zobaczyć
wpomnienie  rotmistrza dab pamieci
Wspomnienie o Rotmistrzu Ku czci Rotmistrza
Witolda Pileckiego

Fotograf z Auschwitz” to niezwykła, nowatorska pozycja na polskim rynku wydawniczym. Niezwykły jest przede wszystkim jej bohater – Wilhelm Brasse – który przez 5 lat był fotografem w obozie w Auschwitz i dokumentował niemieckie zbrodnie, począwszy od zdjęć policyjnych – które w dodatku tuż przed wyzwoleniem wraz z innym więźniem, Bronisławem Jureczkiem, uratował - a skończywszy na zdjęciach eksperymentów doktora Mengele. Książka powstała na bazie pełnego wywiadu Irka Dobrowolskiego z Wilhelmem Brasse do głośnego filmu dokumentalnego "Portrecista".

okladka

 

Zanurzając się w tekst i obrazy zawarte w książce Dobrowolskiej wchodzimy powoli w intymny wręcz kontakt z jednym z najbardziej niewiarygodnych tematów, jakim jest życie codzienne w stworzonej przez ludzi wysoce wydajnej fabryce śmierci. Mamy niepowtarzalną możliwość poznać rzeczywistość obozową i dowiedzieć się o rzeczach o jakich nie słyszeliśmy – meczach piłkarskich, giełdzie towarów wymiennych, obozowym burdelu albo o najprawdziwszej miłości, która się tam rodziła. Te niecodzienne tematy zostały ukazane w formie albumu, wypełnionego ponad 300 zdjęciami i szkicami, wiele z nich nie było wcześniej nigdzie publikowanych.

Autorka książki Anna Dobrowolska – dziennikarka i producent filmowy – przygotowała to wydanie wykorzystując poza relacją głównego świadka także relacje innych więźniów, które uzupełniają i poszerzają obraz otoczenia, w którym żył Wilhelm Brasse. Niekiedy autorka przytacza także fakty i opracowania historyczne, które dostarczają czytelnikowi wiedzy umożliwiającej lepsze zrozumienie opisywanej rzeczywistości. Książka ta jest być może pierwszą, która oddaje rzeczywistość obozu w jej wielu wymiarach, tak jak była przeżywana przez mieszkańców tej zabójczej ziemi, poczynając od koszmarnej logiki nazistowskiej przemocy do absurdu ludzkiej życzliwości, a nawet humoru. Jeśli diabeł tkwi w szczegółach, w takim razie, mówi autorka, w tym miejscu wyjątkowo zaznaczył swoją obecność.

Autor projektu graficznego – Ryszard Kajzer – wielokrotnie nagrodzony autor plakatów, ilustracji i projektów książek, związany na co dzień z ASP, gdzie wykłada, przygotował przykuwający uwagę projekt, którego głównym celem jest pokazanie rzeczywistości Auschwitz jakiego nie znamy w licznych obrazach, które widział bohater. A Wilhelm Brasse widział dużo więcej niż inni, był nosicielem tajemnicy. Tutaj – w Auschwitz - jego największa pasja, fotografia, zamieniła się w cierpienie.

Oto fragmenty wybranych recenzji:

„Książka poruszająca. Po jej lekturze nikt nie pozostanie obojętny.”

  dr Łukasz Kamiński,Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

„Jestem pod dużym wrażeniem książki „Fotograf z Auschwitz“. Nie jest to praca naukowa, ani też sensu stricte pamiętnik, ale wnosi bardzo dużo do wiedzy dzisiejszych zwyczajnych ludzi nie tylko o obozie, lecz i o systemie, który takie obozy stworzył.”

Władysław Bartoszewski

b. więzień Auschwitz I Nr 4427

 „Czytałem wcześniej wiele książek o Auschwitz i innych obozach, ale nigdy wcześniej nie miałem całościowego obrazu tego jak wyglądało codzienne życie więźnia, tydzień po tygodniu, rok po roku. Teraz, dzięki „Fotografowi   z Auschwitz” mogę wszystko zobaczyć, widzę to. Dziękuję...”

Prof Stephen Cooper

California State University, Long Beach

  Wydawca przygotował 6 filmowych zwiastunów wykorzystujących wypowiedzi Wilhelma Brassera.

 


Patronat nad wydawnictwem objął logo

NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
Do dnia 14 września w ramach zbiórki publicznej wpłyneło:
151 236,76 zŁ
Po zakończeniu zbiórki do dnia 4 listopada na konto wpłyneło:
 26 724, 20 zł
 
Filmy oferowane przez
 Logo Stowarzyszenie AM kolor
są dostępne w sklepie: 

Oficjalne utwory akcji "Projekt: Pilecki"

"Ochotnik" FORTECA

"Projekt: Pilecki" objął patronatem płytę "Rotmistrz"

 "Rotmistrz Witold Pilecki" Cold Calculated

  "Zabrali mi Ciebie Tato" Joined

  "Nie byli obojetni" Joined

 

Zobacz zwiastun filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego"

 
 
 
 
 
 
 
Więciej o filmie znajdziesz tutaj:
 
 

 Patronat nad akcją

logo wMeritum png

Kontakt

STOWARZYSZENIE
AUSCHWITZ MEMENTO

Ul. Partyzantów 1, 32-600 Oświęcim
Tel.: 503-078-357, 508-099-030

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Adres dodatkowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

strona www: http://auschwitzmemento.pl

media o nas

Decyzja Ministra Administracji
i Cyfryzacji 

zgoda na zbiorke p1zgoda na zbiorke p2

Sprawozdanie ze zbiórki

sprawozdanie ze zbiorki projekt pilecki

Czytelnicy komiksu historycznego "Jan Hardy"
NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
przekazali 222 cegiełek na kwotę:
444 ZŁ

dizpiasnicasistrzyczkazjs

 

© 2012 AuschwitzMemento