Warto zobaczyć
wpomnienie  rotmistrza dab pamieci
Wspomnienie o Rotmistrzu Ku czci Rotmistrza
Witolda Pileckiego

gestapooJego fotografia, wykonana w KL Auschwitz przez obozowe gestapo, jako zdjęcie anonimowego więźnia, oznaczonego numerem 4267, przez wiele lat była przechowywana w Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W tym roku udało się ją ostatecznie zidentyfikować.

 

Wcześniej jedynie na zasadzie porównywania z fotografiami cywilnymi Antoniego Kocjana można było przypuszczać, że zdjęcie na którym widnieje numer 4267 przedstawia słynnego konstruktora szybowcowego z Olkusza, bowiem żadne inne niemieckie dokumenty obozowe z nim związane w Archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau nie zachowały się.

 Antoni Kocjan to wybitny konstruktor oraz pilot szybowcowy i samolotowy, przedwojenny rekordzista świata w wysokości lotu, więzień KL Auschwitz (zwolniony z obozu w połowie 1942 r.), a następnie oficer Armii Krajowej, który rozpracowywał konstrukcyjnie tajemnicę V-1 i V-2 (samoloty-pociski i rakiety z ładunkami wybuchowymi).

 

 Przyczynił się również do rozszyfrowania nowej bazy doświadczalnej pocisków rakietowych V-2 w miejscowości Blizna i Pustków koło Mielca pod koniec 1943 r. Później, kiedy żołnierzom AK w okolicach Sarnak nad Bugiem udało się zdobyć rakietę-pocisk V-2, Kocjan zbadał zasady konstrukcji, mechanizm sterowania oraz dane taktyczno-techniczne rakiety V-2. Do opracowanej przez siebie dokumentacji wykonał także rysunki, a następnie dokumentacja ta wraz ze zdobytymi częściami pocisków została wysłana do Wielkiej Brytanii, co uznano za największą sensację drugiej wojny światowej.

 Antoniego Kocjana ponownie aresztowano w Warszawie na początku czerwca 1944 r. Uwięziony został na Pawiaku i rozstrzelany 13 sierpnia tegoż roku w ruinach getta. Miejsce, gdzie został pogrzebany,  na zawsze pozostanie nieznane.

 Za męstwo oraz zasługi w rozpracowaniu V-1 i V-2 został pośmiertnie odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy rozkazem Dowódcy Armii Krajowej z dnia 2 października 1944 r.

 Warto wyjaśnić, że Antoni Kocjan kierował konspiracyjnym Biurem Studiów Przemysłowych, które powstało w połowie 1942 r.  Do największych osiągnięć tego Biura należało rozpracowanie produkcji i konstrukcji, wspomnianych już pocisków V-1 i V-2. W sumie Biuro to wysłało ponad dwa tysiące meldunków, dotyczących przemysłu zbrojeniowego Niemiec. Adresatem tych meldunków był Oddział II Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, skąd Polacy przekazywali je wywiadowi alianckiemu.

 Dr Andrzej Glass, mieszkający w Warszawie, zebrał te meldunki i ponad dwanaście lat temu opublikował je w dwutomowym dziele, zatytułowanym „Meldunki miesięczne wywiadu przemysłowego KG ZWZ/AK 1941-1944”, które zawiera ich  faksymile.

2

 Ponadto dr Glass opublikował także książkę, zatytułowaną „Antoni Kocjan - szybowce i walka z bronią „V”, która została wydana ponad dziesięć lat temu przez Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

1

 Autorowi tej cennej publikacji udało się również ustalić numer obozowy Antoniego Kocjana, który odpisał z jego listów, wysyłanych z KL Auschwitz do rodziny. Listy te do wglądu udostępniła dr. Andrzejowi Glassowi wdowa po Antonim Kocjanie pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

 Znając numer więźniarski Kocjana z powyższej książki, ostatecznie udało mi się zidentyfikować jego fotografię obozową, przechowywaną przez wiele lat w Muzeum oświęcimskim jako zdjęcie nieznanego więźnia KL Auschwitz.

 

Adam Cyra

Oświęcim

NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
Do dnia 14 września w ramach zbiórki publicznej wpłyneło:
151 236,76 zŁ
Po zakończeniu zbiórki do dnia 4 listopada na konto wpłyneło:
 26 724, 20 zł
 
Filmy oferowane przez
 Logo Stowarzyszenie AM kolor
są dostępne w sklepie: 

Oficjalne utwory akcji "Projekt: Pilecki"

"Ochotnik" FORTECA

"Projekt: Pilecki" objął patronatem płytę "Rotmistrz"

 "Rotmistrz Witold Pilecki" Cold Calculated

  "Zabrali mi Ciebie Tato" Joined

  "Nie byli obojetni" Joined

 

Zobacz zwiastun filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego"

 
 
 
 
 
 
 
Więciej o filmie znajdziesz tutaj:
 
 

 Patronat nad akcją

logo wMeritum png

Kontakt

STOWARZYSZENIE
AUSCHWITZ MEMENTO

Ul. Partyzantów 1, 32-600 Oświęcim
Tel.: 503-078-357, 508-099-030

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Adres dodatkowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

strona www: http://auschwitzmemento.pl

media o nas

Decyzja Ministra Administracji
i Cyfryzacji 

zgoda na zbiorke p1zgoda na zbiorke p2

Sprawozdanie ze zbiórki

sprawozdanie ze zbiorki projekt pilecki

Czytelnicy komiksu historycznego "Jan Hardy"
NA FILM O ROTMISTRZU PILECKIM
przekazali 222 cegiełek na kwotę:
444 ZŁ

dizpiasnicasistrzyczkazjs

 

© 2012 AuschwitzMemento